Obráběč kovůVýrobky z kovů mívají různé tvary i velikosti, někdy navíc i velmi složité tvary. Pokud se chceš vědět, jak takovéto výrobky vytvářet, je tenhle obor přímo pro tebe. Naučíš se pracovat na soustruzích, frézkách, bruskách i vrtačkách. Jestli nevíš, jaký je mezi těmito nástroji rozdíl, neboj – velmi rychle se to naučíš! Navíc můžeš získat preferenční stipendium až 400 Kč měsíčně nebo si něco během studia vydělat na praxi ve firmách!

Jestli si technicky zaměřený, manuálně zručný, přesný a precizní, pak je tento obor přímo pro tebe. Naučíš se nastavovat, obsluhovat a udržovat všechny druhy obráběcích strojů. Stejně tak budeš vědět, jak správně kontrolovat a měřit své výrobky.

Obráběči kovů jsou dlouhodobě velmi žádaní na trhu práce. Hned po vyučení můžeš začít pracovat jako obráběč kovů – soustružník, frézař, brusič, vrtař nebo při obsluze číslicově řízených obráběcích strojů. A pokud budeš chtít, můžeš si bez problémů dodělat maturitu na nástavbovém oboru.

preferenční stipendium


 • 400 Kč měsíčně

  pokud budeš mít hodnocení v praktickém vyučování za uplynulé pololetí 1

 • 200 Kč měsíčně

  pokud budeš mít hodnocení v praktickém vyučování za uplynulé pololetí 2

 • 100 Kč měsíčně

  pokud budeš mít hodnocení v praktickém vyučování za uplynulé pololetí 3

Stipendium dostaneš, pokud splníš hodnocení z praktické části a zároveň nebudeš hodnocen z teoretického předmětu nedostatečně (tj. za 5) a nebudeš mít snížený stupeň z chování.


Podívej se na video o oboru obráběč kovů!

Proč se stát obráběčem kovů?

 • Kvalitní zázemí

  Všechny znalosti si vyzkoušíš v odborných učebnách a dílnách. A na teoretickou výuku máme multimediální učebnu.

 • Preferenční stipendium

  Můžeš dostat až 400 Kč měsíčně, podle hodnocení v praktickém vyučování.

 • Praktická příprava

  Všechno, co se naučíš v odborných předmětech, si můžeš vyzkoušet v praxi. Už od prváku máš 12 hodin týdně praxe, později 18! Některé dny můžeš chodit na praxe do firem a ještě si něco vydělat.

 • Odborné předměty

  Díky odborným předmětům, jako jsou Technologie, Strojnictví, Strojírenská technologie a Technická dokumentace, budeš skvěle připraven na nástup do praxe.

 • Pokud budeš chtít maturitu, jednoduše si ji doděláš

  Po vyučení si bez problémů můžeš dodělat maturitu na nástavbě.


Co ti můžeme nabídnout?


 • Důraz na praxi – všechno, co se naučíš, si vyzkoušíš v praxi
 • Moderní škola na zámku – máme multimediální a odborné učebny, laboratoř i dílny, CNC i PLC stroje
 • Motivační prostředí – u nás dokážeš cokoliv budeš chtít. Díky velikosti naší školy se ti každý učitel může věnovat individuálně.
 • Mnoho mimoškolních akcí – školy v přírodě, lyžařské a vodácké kurzy, spoustu exkurzí, přednášek a výletů.

Jak to u nás vypadá?


Proč právě zámek kuřim?

 • 1. Zámek

  Budeš studovat na opravdovém zámku! Prostorné učebny, unikátní prostory a super atmosféra.

 • 2. Skvělé zázemí

  Umíme zprostředkovat práci i praxi, spolupracujeme s významnými zaměstnavateli. Navíc máme WiFi po celé škole, multimediální a odborné učebny. Soustružnické, frézařské, brusičské, PLC či CNC dílny.

 • 3. Skvělý kolektiv

  Kuřim není jen o studiu, ale hlavně o zážitcích. Učitelé jsou féroví a ochotní, spolužáci už několik let tvoří super kolektiv. Na střední tak budeš rozhodně vzpomínat rád.

Co o nás říkají?


Absolvent Milko Deučman

Zámek pro mě byl jako rodina. Naučil mě odpovědnosti, toleranci a respektu k druhým. Na základní škole jsem býval šikanovaný a bál jsem se, že by se to na střední mohlo opakovat. Byl jsem ale velice mile překvapen, když jsem zjistil, že studenti na zámku nedovolí nikomu, aby si dovoloval na slabší, a jsou také velice tolerantní. Díky skvělým učitelům, kteří mi dali mnoho znalostí využitelných v praxi, se mi dnes velmi daří ve vlastním podnikání. Navíc jsem na škole poznal i svoji přítelkyni, se kterou jsme již pět let.


Student Ondřej Vrzoň

Zde na škole v Kuřimi jsem velice spokojen. Naučil jsem se zde mnoho nových věcí a další super zkušenosti mne čekají díky skvělým učitelům a mistrům.

Uplatnění a profil absolventa


Odborníci z Národního ústavu odborného vzdělávání sepsali toto obecné uplatnění:

Absolventi se uplatní v povoláních ve strojírenství, ve výrobních a opravárenských provozech. Uplatní se jako univerzální obráběč, soustružník, frézař, brusič, vrtař nebo při obsluze číslicově řízených obráběcích strojů apod. Jsou také připraveni pro vykonávání odborných činností spojených s ošetřováním a běžnou údržbou obráběcích strojů.

Přihláška ke studiu (PDF)
Informace o přijímacím řízení
Učební plán

KÓD OBORU
23-56-H/01

ŠKOLNÍ A VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
Obráběč kovů

DOSAŽENÉ VZDĚLÁNÍ
Střední vzdělání s výučním listem

ZAKONČENÍ STUDIA
Závěrečná zkouška

DÉLKA STUDIA
Tříleté studium

PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY
Přijímací zkoušky pro tento obor se nekonají.
Více informací zjistíš zde.

POČET PŘIJÍMANÝCH ŽÁKŮ
20

ŠKOLNÉ
Bez školného

STIPENDIJNÍ PROGRAM
Preferenční stipendium
Prospěchové stipendium

IDEÁLNÍ ROZPĚTÍ PRŮMĚRU NA ZŠ
do 3.0