Mechanik seřizovačObor, který mnozí označují jako jeden z nejperspektivnějších oborů technických škol. Studium tě připraví pro kontrolu, obsluhu a údržbu obráběcích strojů, obráběcích center a linek s NC a CNC řízením. Tyto stroje najdeš v téměř každé strojírenské firmě, a právě proto budou odborníci v tomto oboru potřeba vždy.

Přestože je to maturitní obor, je v něm hodně praxe už při studiu. Už v prvním ročníku máš odborný výcvik 6 hodin týdně, od třetího pak rovnou 12 hodin! Navíc budeš mít odborné předměty jako Strojnictví, Strojírenská technologie a Programování strojů.

Po škole můžeš začít pracovat jako dispečer, technolog nebo mistr. Nemusíš jít ale rovnou do práce! Pokud budeš chtít, můžeš pokračovat i na strojírenskou vyšší odbornou nebo vysokou školu. Díky maturitě a odborným předmětům budeš připraven jak na práci, tak na pokračování ve studiu.

PODÍVEJ SE NA VIDEO O OBORU mechanik seřizovač!

Proč se stát mechanikem seřizovačem?


 • Dobré uplatnění na trhu práce

  Po odbornících z tohoto oboru je dlouhodobě obrovský zájem. O práci se tak bát nemusíš.

 • Moderní obor

  Číslicově řízené stroje jsou stále lepší a lepší. To ale znamená i potřebu kvalitnějších odborníků pro jejich obsluhu.

 • Důraz na praxi

  Všechno, co se naučíš v odborných předmětech si můžeš vyzkoušet v praxi. Už od prváku máš 6 hodin týdně praxi, později 12!

 • Po střední můžeš pokračovat v studiu

  Díky kvalitním odborným předmětům a individuálnímu přístupu učitelů můžeš pokračovat ve studiu na vysoké či vyšší odborné škole.

Co ti můžeme nabídnout?


 • Důraz na praxi – všechno, co se naučíš, si vyzkoušíš v praxi.
 • Moderní škola na zámku – máme multimediální a odborné učebny, laboratoř i  PLC či CNC dílny.
 • Motivační prostředí – u nás dokážeš cokoliv budeš chtít. Díky velikosti naší školy se ti každý učitel může věnovat individuálně.
 • Mnoho mimoškolních akcí – školy v přírodě, lyžařské a vodácké kurzy, výlety, exkurze či přednášky.

Jak to u nás vypadá?


Proč právě Zámek kuřim?

 • 1. Zámek

  Budeš studovat na opravdovém zámku! Prostorné učebny, unikátní prostory a super atmosféra. 

 • 2. Skvělé zázemí

  Umíme zprostředkovat práci i praxi, spolupracujeme s významnými zaměstnavateli. Navíc máme WiFi po celé škole, multimediální a odborné učebny, frézařské, brusičské, soustružnické či CNC dílny.

 • 3. Skvělý kolektiv

  Kuřim není jen o studiu, ale hlavně o zážitcích. Učitelé jsou féroví a ochotní, spolužáci už několik let tvoří super kolektiv. Na střední tak budeš rozhodně vzpomínat rád.

Co říkají naši absolventi?


ABSOLVENT MILKO DEUČMAN

Zámek pro mě byl jako rodina. Naučil mě odpovědnosti, toleranci a respektu k druhým. Na základní škole jsem býval šikanovaný a bál jsem se, že by se to na střední mohlo opakovat. Byl jsem ale velice mile překvapen, když jsem zjistil, že studenti na zámku nedovolí nikomu, aby si dovoloval na slabší, a jsou také velice tolerantní. Díky skvělým učitelům, kteří mi dali mnoho znalostí využitelných v praxi, se mi dnes velmi daří ve vlastním podnikání. Navíc jsem na škole poznal i svoji přítelkyni, se kterou jsme již pět let.


SPOKOJENÁ MATKA JITKA VEDRALOVÁ

Moc děkujeme, za vstřícnost. Musím říci, že v této stresové situaci, byl pro nás Váš přístup úžasný. Pátrala jsem a řešili jsme možnosti přestupu syna na jinou školu již cca od dubna/května, ale tak otevřené a přijatelné alternativy nám nenabídl nikdo, moc si toho vážíme. Co jsme řešili čtvrt až skoro půl roku, jste nám pomohli vyřešit za pár minut.

Uplatnění a profil absolventa


Odborníci z Národního ústavu odborného vzdělávání sepsali tento profil a uplatnění:

Absolventi naleznou uplatnění především ve strojírenství, a to v povolání mechanik a seřizovač obráběcích strojů při seřizování strojů, zařízení a linek (např. obráběcích, tvářecích, dělení materiálu, zpracování plastů aj.). Mohou se uplatnit také při vykonávání vybraných činností (např. při korigování a modifikaci programů automatizovaných zařízení a CNC strojů) v povolání strojírenský technik (typová pozice mechatronik). Dalšími možnostmi je uplatnění v povolání obráběč kovů v typových pozicích soustružník kovů, frézař, brusič kovů, vrtař, operátor NC strojů.

Přihláška ke studiu (PDF)
Informace o přijímacím řízení
Učební plán

KÓD OBORU
23-45-L/01

ŠKOLNÍ A VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
Mechanik seřizovač

DOSAŽENÉ VZDĚLÁNÍ
Úplné střední vzdělání s maturitou

ZAKONČENÍ STUDIA
Závěrečná zkouška + Maturitní zkouška

DÉLKA STUDIA
Čtyřleté studium

PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY
Přijímací zkoušky se konají jednotné státní – test se skládá z českého jazyka a matematiky. Do hodnocení přijímacího řízení se počítají známky z předchozího studia základní školy. Detailní informace o přijímacích zkouškách zde.

POČET PŘIJÍMANÝCH ŽÁKŮ
30

ŠKOLNÉ

Školné 100 – 500 Kč měsíčně 10× v roce (podle příjmů rodiny možná 50-80% sleva).

STIPENDIJNÍ PROGRAM
Prospěchové stipendium

IDEÁLNÍ ROZPĚTÍ PRŮMĚRU NA ZŠ
do 2.4